Koszt wykonania instalacji kanalizacyjnej
Koszt wykonania instalacji kanalizacyjnej w domu jednorodzinnym zależy od wielu czynników. Podstawowe to wielkość budynku, rozmieszczenie pomieszczeń, ilość punktów sanitarnych, rodzaj materiału z jakiego zostanie wykonana instalacja i ceny usług hydraulicznych i instalatorskich. W naszych rozważaniach pominiemy koszty urządzeń sanitarnych, gdyż ich rozpiętość cenowa jest bardzo duża oraz zależy od wymagań i budżetu właściciela domu.
Podstawą każdej instalacji są rury. Do wykonywania instalacji kanalizacyjnych wewnętrznych stosuje się głównie rury z tworzyw sztucznych. Są to różne odmiany polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) lub polietylenu (PE). Ceny są zwykle podawane za metr bieżący przewodu i zależą od średnicy rury. Zdecydowanie najdroższe są rury wykonane z polibutylenu, ale jednocześnie ich elastyczność pozwala na ich montaż systemem kablowym bez wykorzystania złączek czy kształtek. W przypadku innych materiałów trzeba zakupić dodatkowo te elementy, by hydraulik mógł poprowadzić instalację do urządzeń sanitarnych. Oprócz rur i złączek trzeba też zakupić takie elementy, jak: napowietrzacze, rewizje i wywiewki, konieczne mogą być też trójniki i końcówki redukcyjne.
Zupełnie osobną kwestią pozostają ceny usług instalatorskich. O ile ceny materiałów są podobne w skali kraju, to ceny usług fachowców od hydrauliki mogą znacznie się różnić w poszczególnych regionach, a nawet miastach. Koszt wykonania metra instalacji kanalizacyjnej waha się w przedziale 100 – 200zł. Cena ta zależy od indywidualnych warunków montażu instalacji i zastosowanego materiału. Kosztowne jest także wykonanie pionu kanalizacyjnego. Jego wykonanie wraz z kuciem może nas wynieść nawet 500zł za sztukę. Kolejne wydatki związane są wykonaniem podejść pod urządzenia sanitarne, które dochodzą do 300zł za sztukę.